Белата Земја (Пепелиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белата Земја
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°31′08″N 22°07′41″E / 41.51889° СГШ; 22.12806° ИГД / 41.51889; 22.12806Координати: 41°31′08″N 22°07′41″E / 41.51889° СГШ; 22.12806° ИГД / 41.51889; 22.12806
Основни податоци
Место Пепелиште
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период неолитско време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

Белата Земја или Трнчеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Пепелиште. Наоѓалиштето претставува населба од неолитското, населба со некропола од римското време и средновековна некропола. На 2 км југозападно од селото, непосредно до коритото на реката Вардар, од двете страни на каналот за наводнување, во нивите на ЗИК „Повардарје“ има фрагменти од неолитска керамика, куќен лепеж и орудија од камен и кремен. Во истиот комплекс, во нивата на еден жител се пронајдени гробови со конструкции од камени плочи - тип циста, а по површината фрагменти од керамички садови премачкани со убав фирнајс, фрагменти од питоси, разновиден градежен материјал и делови од архитектонска пластика. На микролокацијата Стреа во 1980/90 година Народниот музеј од Неготино и Институтот за истражување на старословенската култура од Прилеп извршиле ископување при што се истражиле и документирале 100 гроба од типот циста, со мошне гробен инвентар. Некрополата егзистирала од крајот на X до крајот на XI век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069