Платуња (Дуброво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Платуња is located in Македонија
Платуња
Местоположба на Платуња во Македонија
Местоположба 41°24′02″N 22°06′43″E / 41.40056° СГШ; 22.11194° ИГД / 41.40056; 22.11194Координати: 41°24′02″N 22°06′43″E / 41.40056° СГШ; 22.11194° ИГД / 41.40056; 22.11194
Основни податоци
Место Дуброво
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Платуњаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Дуброво. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км северозападно од селото, од десната страна на стариот пат за Неготино. По површината на нивите има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и грамади од камења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 233. ISBN 9989-649-28-6.