Градиште (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Градиштеархеолошко наоѓалиште во градот Неготино. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од хеленистичкото, римското време и доцноантичкото време. Се наоѓа на 2 километри северно од градот, на тераса што се издига покрај левот брег на Вардар. На зарамнетото плато има остатоци од одбранбен бедем (тврдина) кој опкружува простор од околу 2 хектари. На површината се присутни многубројни фрагменти од керамички садови и други археолошки материјали со различна временска и културна припадност. Површинските наоди се чуваат во Народниот музеј во Велес и во Музејот на град Неготино.

Наводи[уреди | уреди извор]