Влашки Пат (Горни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′02″N 22°06′43″E / 41.40056° СГШ; 22.11194° ИГД / 41.40056; 22.11194Координати: 41°24′02″N 22°06′43″E / 41.40056° СГШ; 22.11194° ИГД / 41.40056; 22.11194
Основни податоци
Место Горни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Влашки Патархеолошко наоѓалиште во неготинското село Горни Дисан. Претставува утврдена населба од доцноантичко време и среден век. На источната страна, веднаш над селото, на десниот брег на Дисанска Река, на една височинка со зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 226. ISBN 9989-649-28-6.