Кочање (Вешје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кочање — населба од римското време. На 3 километри северно од селото Вешје има високо, речиси зарамнето ритче, чија голема површина се гледаат фрагменти од керамика. При орањето е ваден градежен камен, а на неколку места се забележуваат траси од темели на ѕидови. Б. Камчев во својата нива открил два питоса кои ги пренел во селото.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069