Бунарје (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бунарје is located in Македонија
Бунарје
Местоположба на Бунарје во Македонија
Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Бунарјеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Наоѓалиштето претставува градиште од доцната антика. На 1,5 км југозападно од селото, на блага падина што се наоѓа на десниот брег на реката Поројница, отворена кон запад, се гледаат остатоци од одбранбен бедем што зафаќа простор од 100 × 100 м. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Во западниот дел на градиштето се наоѓа бунар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 2020-12-29.