Лесково Чешмиче (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесково Чешмиче - Камено
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Лесково Чешмиче - Камено археолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика и среден век . На околу 2 км западно од селото, на простор од 300 × 200 м се наоѓаат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови со различна фактура, питоси, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 2020-12-29.