Доброглед (Курија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°32′26″N 22°02′49″E / 41.54056° СГШ; 22.04694° ИГД / 41.54056; 22.04694Координати: 41°32′26″N 22°02′49″E / 41.54056° СГШ; 22.04694° ИГД / 41.54056; 22.04694
Основни податоци
Место Курија
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Доброгледархеолошко наоѓалиште во неготинското село Курија. Претставува населба и некропола од римско време.

На југоисточниот раб на селото, на блага падина што лежи на северната страна на Куријачко Брдо се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Ископан е еден целосно зачуван питос кој е сместен во Музејот во Неготино. Непосредно до теренот се констатирани гробови градени од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 235. ISBN 9989-649-28-6.