Прејди на содржината

Фармата (Црвени Брегови)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фармата — населба од доцноана антика. На 300 м северозападно од селото, на мала површина се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069