Прејди на содржината

Падината (Калањево)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Падинатасредновековна населба и некропола. На западната страна на селото Калањево, во месноста Никлеово се констатирани гробни конструкции од камени плочи, грамади од камења и фрагменти од керамички садови и тегули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069