Анска Чешма (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анска Чешма is located in Македонија
Анска Чешма
Местоположба на Анска Чешма во Македонија
Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Анска Чешма или Цркварархеолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време и среден век. На источниот раб на селото биле раскопани гробови од камени плочи - тип циста, во кои имало монети, две ламби, садови од керамика, како и една стаклена чашка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 2020-12-29.