Градиште (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

 населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Претставува населба од бронзено време. На околу 1 км северно од селото, на височинка со зарамнето пространо плато се среќаваат фрагменти од керамички садови претежно со груба фактура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 2020-12-29.