Прејди на содржината

Градот (Горни Дисан)

Координати: 41°22′56″N 22°07′00″E / 41.38222° СГШ; 22.11667° ИГД / 41.38222; 22.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градот

Карта

Местоположба 41°22′56″N 22°07′00″E / 41.38222° СГШ; 22.11667° ИГД / 41.38222; 22.11667
Основни податоци
Место Горни Дисан
Општина Неготино
Тип

 опидум


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градотархеолошко наоѓалиште во неготинското село Горни Дисан. Претставува опидум од доцноантичко време. Јужно од селото, на околу 2,5 км има висок рид со стрмни вертикални карпи, кој доминира над околниот терен. На самиот врв се наоѓа простор од 4,5 хектари, опкружен со остатоци од одбранбен бедем и кули.

Во внатрешноста на градиштето има остатоци од темели на големи градби (цистерни), а се среќваат и фрагменти од керамички садови, питоси и расфрлен градежен материјал. Најдени се монети од византиските цареви Јустинијан I и Јустин II.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 226. ISBN 9989-649-28-6.