Кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кула е висока структура, повисокa отколку што е широкa, често со значителна маргина. Кулите се разликуваат од јарболите од нивниот недостаток на човек-жици и затоа се, заедно со високи згради, самохрани структури. Кулите се специјално разликуваат од "објекти" со тоа што не се изградени да биде погодна за живеење, туку да им служат на други функции. Основната функција е употребата на нивната висина за да им овозможи на различни функции за да се постигне, вклучувајќи: видливоста на други функции во прилог на часовник кула како кули; како дел од еден поголем објект или уред за да се зголеми видливоста на околината, како во утврдениот зградата како замок; или како структурна карактеристика како составен дел на мост. Кулите може да го издржи сам структури или да бидат поддржани од страна на соседните згради или може да биде карактеристика на врвот на голем структура или зграда.

Историја[уреди | уреди извор]

Кулите биле користени од страна на човештвото уште од праисторијата. Најстариот познат може да биде кружна кула од камен во ѕидовите на неолитот Ерихон (8000 п.н.е.). Некои од најраните кулите зигуратите, која постоела во сумерската архитектура од 4 милениум пред нашата ера. Најпознатите зигуратите вклучуваат сумерската зигурат Ур, изградена од 3 милениум п.н.е., и во Etemenanki, еден од најпознатите примери на вавилонските архитектура. Вториот е изградена во Вавилон за време на 2-ри милениум пред нашата ера и се смета за највисоката кула на античкиот свет.

Некои од најраните сочувани примери се Брох структури во северниот дел на Шкотска, која се конусна towerhouses. Овие и други примери од феникиски и римски култури истакна употреба на кула во утврдување и Сентинел улоги. На пример, името на мароканскиот град Mogador, основана во првиот милениум п.н.е., е изведен од феникиско збор за караулата ( "Мигдол"). Римјаните се користат октогонална кули [1] како елементи на Диоклецијановата палата во Хрватска, која споменик датира од околу 300 н.е., додека Servian Ѕидови (4-ти век п.н.е.) и на ѕидовите Аврелијан (3-ти век од н.е.) опремен квадратни оние. Кинеската користи кули, како интегрални елементи на Големиот ѕид во Кина во 210 п.н.е. за време на династијата Чин. Кули беа, исто така, важен елемент на замоци.

Други добро познати кули вклучуваат Потпрен кула во Пиза во Пиза, Италија изградени од 1173 до 1372 и двете кули во Болоња, Италија, изградена од 1109 до 1119. На Хималаите кули се камени кули се наоѓа главно во Тибет изградена околу 14-ти до 15-ти век.

Наводи[уреди | уреди извор]