Локвите (Горни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°24′02″N 22°06′43″E / 41.40056° СГШ; 22.11194° ИГД / 41.40056; 22.11194Координати: 41°24′02″N 22°06′43″E / 41.40056° СГШ; 22.11194° ИГД / 41.40056; 22.11194
Основни податоци
Место Горни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Локвитеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Горни Дисан. Претставува некропола од римско време. На 1,5 км североисточно од селото, во нивата на С. Донев се откриени гробови.

Најдена е римска надгробна стела која подоцна е поставена во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје, сместен во Куршумли ан.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 226. ISBN 9989-649-28-6.