Ќофкарец (Долни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556Координати: 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Ќофкарецархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римското време. Во нивата на М. Осман, која лежи крај патот за селото Тремник, во 1952 година е најдена надгробна плоча со старогрчки натпис. Плочата се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 232, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.