Тополичка Чешма (Долни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тополичка Чешма
археолошко наоѓалиште
Тополичка Чешма is located in Македонија
Тополичка Чешма
Местоположба на Тополичка Чешма во Македонија
Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556Координати: 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (храм).svg храм Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Тополичка Чешмаархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Наоѓалиштето претставува храм и некропола од римското време. На 2 км југозападно од селото, на едно зарамнето плато е откриен гроб од типот циста. Исто така се откриени надгробна стела и монета на Пробус. Во поблиската околина на теренот има расфрлена мермерна архитектоска пластика, архитравни греди, мермерни блокови и др.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 232, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.