Студена Чешма (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студена Чешма
археолошко наоѓалиште
Студена Чешма is located in Македонија
Студена Чешма
Местоположба на Студена Чешма во Македонија
Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Студена Чешмаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Наоѓалиштето претставува населба од римско време. На 3 км западно од селото, на простор од 300 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, а при одронот на земјата се откриени делови од два столба од камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол