Голема Страна (Долни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Страна
археолошко наоѓалиште
Голема Страна is located in Македонија
Голема Страна
Местоположба на Голема Страна во Македонија
Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556Координати: 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голема Странаархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 2,5 км јужно и југоисточно од селото помеѓу Влашки и Прждевски Дол, во должина од речиси 1 км се простираат низи од издолжени ритчиња. На благите падини се среќаваат помали групи од градежен камен, како и фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси. На неколку места постојат индиции за присуство на темели од профани објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 231, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.