Лепава (Црвени Брегови)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лепава — населба од среден век. Се наоѓа на 4,5 км западно од селото. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069