Прејди на содржината

Лишови Дабја (Вешје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лишови Дабја црква и некропола од старохристијанско време. На 2 км јужно од селото има висок рид на чиј врв се зачувани темели од црква. На источната страна од црквата се констатирани гробови, а најдена е и една надгробна стела од мермер со грчки натпис од кој се дознава дека споменикот бил подигнат од синот на Диоскурид.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069