Белогурија (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белогурија is located in Македонија
Белогурија
Местоположба на Белогурија во Македонија
Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° СГШ; 22.15333° ИГД / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Белогуријаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа 1 км северозападно од селото, во нивите по чија површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси. Според кажувањето на мештаните, била најдена плоча со релјефна претстава на коњаник, веројатно Тракиски коњаник. На неколку места по работ на наоѓалиштето се гледаат гробови со камена конструкција - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 2020-12-29.