Прејди на содржината

Корминиш (Липа)

Координати: 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° СГШ; 22.24639° ИГД / 41.47917; 22.24639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корминиш - Црквиче


Местоположба 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° СГШ; 22.24639° ИГД / 41.47917; 22.24639
Основни податоци
Место Липа
Општина Неготино
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Корминиш - Црквичеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Липа. Претставува црква од среден век. На зарамнетото плато на ридот што доминира над околниот терен, оддалечен 1 км северно од селото, има остатоци од мала средновековна црквичка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 235, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069