Луда Мара (Курија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луда Мара
археолошко наоѓалиште
Луда Мара is located in Македонија
Луда Мара
Местоположба на Луда Мара во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 22°02′49″E / 41.54056° СГШ; 22.04694° ИГД / 41.54056; 22.04694Координати: 41°32′26″N 22°02′49″E / 41.54056° СГШ; 22.04694° ИГД / 41.54056; 22.04694
Основни податоци
Место Курија
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Луда Мараархеолошко наоѓалиште во неготинското село Курија. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на подрачјето близу до историското село Кукуричани.

Во нивата на Д. Трајков оддалечена 1 км југоисточно од железничката станица „Кукуричани“, расположена на просторот помеѓу автопатот (А1) и пругата, се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал. Во 1979 г. сопственикот откопал питос кој денес се чува во Музејот во Неготино.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 235. ISBN 9989-649-28-6.