ЖС „Кукуричани“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Видете исто така Кукуричани
ЖС „Кукуричани“
Железничка станица во Кукуричани 3.JPG
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоположбаКукуричани
Општина Неготино
Македонија Македонија
Надм. вис.135 м
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесГевгелија
Колосеци3
Местоположба
Кукуричани is located in Република Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта Република Македонијаpx; font-size: Шаблон:ПолКарта Република Македонијаpx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта Република Македонија|Шаблон:ПолКарта Република МакедонијаxШаблон:ПолКарта Република Македонијаpx|Кукуричани|link=|alt=]]
Кукуричани
Кукуричани (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Железничка станица „Кукуричани“железничка станица во ,месноста на некогашното село Кукуричани, Општина Неготино, на железничкиот коридор 10 во јужниот дел на земјата.

ЖС Кукуричани е железничка станица и железничка крстосница на меѓународната железничка пруга Скопје - Гевгелија - Солун. Со изградбата на железничката пруга Скопје - Солун во 1873 година, во месноста Кукуричани е изградена железничка станица. Железничката станица Кукуричани, која се наоѓа веднаш на десниот брег на реката Вардар, помеѓу железничките станици Градско и Криволак, односно помеѓу железничките стојалишта Стоби и Црвени Брегови е во функција се до денес и е најчеста дестинација на риболовците од цела Македонија. Од главната станица Скопје е оддалечена 89,1 километри.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]