ЖС „Кукуричани“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Кукуричани“
Железничка станица во Кукуричани 3.JPG
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоКукуричани
Општина Неготино
Македонија Македонија
Надм. вис.135 м
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесГевгелија
Колосеци3
Местоположба
Кукуричани is located in Македонија
Кукуричани
Кукуричани (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Железничка станица „Кукуричани“железничка станица во ,месноста на некогашното село Кукуричани, Општина Неготино, на железничкиот коридор 10 во јужниот дел на земјата.

ЖС Кукуричани е железничка станица и железничка крстосница на меѓународната железничка пруга Скопје - Гевгелија - Солун. Со изградбата на железничката пруга Скопје - Солун во 1873 година, во месноста Кукуричани е изградена железничка станица. Железничката станица Кукуричани, која се наоѓа веднаш на десниот брег на реката Вардар, помеѓу железничките станици Градско и Криволак, односно помеѓу железничките стојалишта Стоби и Црвени Брегови е во функција сè до денес и е најчесто одредиште на риболовците од цела Македонија. Од главната станица Скопје е оддалечена 89,1 километри.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 41°32′54″N 22°02′22″E / 41.54833° СГШ; 22.03944° ИГД / 41.54833; 22.03944