ЖС „Криволак“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Криволак“
Железничка станица „Криволак“ 2.JPG
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоКриволак
Општина Неготино
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесГевгелија
Перони3
Местоположба
Криволак is located in Република Македонија
Криволак
Криволак
Криволак (Република Македонија)

Железничката станица „Криволак“железничка станица на железничкиот коридор 10 во селото Криволак, во јужниот дел на Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун.

Станицата поседува три колосеци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Железничката станица се наоѓа на влезот на селото Криволак, во непосредна близина на реката Вардар, односно во самото нејзино течение, како што поминува и самата железничка линија.

Станицата се наоѓа на оддалечност од 99 километри од главниот град Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Во последната деценија на XIX век, грозјето од Тиквешијата започнало да се извезува во Србија, главно преку железничката станица сместена во Криволак.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Поп Антов, Христо (8 јуни 2011). „Тиквешијата во минатото“. Посетено на 7 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 41°31′37″N 22°07′14″E / 41.52694° СГШ; 22.12056° ИГД / 41.52694; 22.12056