ЖС „Миравци“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Миравци“
Викиекспедиција Бојмија 136.jpg
Поглед на железничката станица
МестоМиравци
Општина Гевгелија
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеГевгелија
Местоположба
Миравци is located in Република Македонија
Миравци
Миравци
Миравци (Република Македонија)

Железничка станица „Миравци“ — железничка станица во селото Миравци. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два ката. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, покрај патот кој води до самото село. Низ железничката станица поминуваат регионални и домашни возови на линијата Скопје - Гевгелија.

Историја[уреди | уреди извор]

Пругата до железничката станица „Миравци“ е направена во 1872 година, кога селото било поврзано со Солун. Подоцна, истата пруга била продолжувана во неколку фази до Скопје.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стојанчова, Пелагија (7 април 2012). „Воз - влези ако можеш... или ако дојде“. Радио Слободна Европа. Посетено на 9 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°19′27.33″N 22°26′40.89″E / 41.3242583° СГШ; 22.4446917° ИГД / 41.3242583; 22.4446917