ЖС „Велес“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Велес“
Железничката станица во Велес 2.JPG
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоВелес
Општина Велес
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеВелес
ВелесГевгелија
ВелесКременица
ВелесКочани
Перони2
Колосеци10
Објект
Вел. објектине
Историја
Отворенанон-стоп
Местоположба
Велес is located in Република Македонија
Велес
Велес
Велес (Република Македонија)

Железничка станица „Велес“железничка станица на железничкиот коридор 10 во градот Велес, во средишниот дел на Македонија. Железничката станица претставува распатница на железничките линии кон градовите Гевгелија, Битола и Кочани и на неа поминуваат регионалните домашни возови, како и меѓународните возови кон Белград и Солун.

Станицата поседува десет колосеци и дел од нив се електрифицирани. Железничката станица во Велес е оддалечена 50,9 километри од главната железничка станица во Скопје.

Свечен пречек по повод пристигнувањето на првиот воз во Велес во 1873 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 41°43′26.50″N 21°46′09.60″E / 41.7240278° СГШ; 21.7693333° ИГД / 41.7240278; 21.7693333