ЖС „Велес“

Координати: 41°43′26.50″N 21°46′09.60″E / 41.7240278° СГШ; 21.7693333° ИГД / 41.7240278; 21.7693333
Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Велес“
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоВелес
Општина Велес
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеВелес
ВелесГевгелија
ВелесКременица
ВелесКочани
Перони2
Колосеци10
Објект
Велосипедски објектине
Историја
Отворенанон-стоп
Локација
ЖС „Велес“ is located in Македонија
ЖС „Велес“
ЖС „Велес“
Локација во Македонија

Железничка станица „Велес“железничка станица на железничкиот коридор 10 во градот Велес, во средишниот дел на Македонија. Железничката станица претставува распатница на железничките линии кон градовите Гевгелија, Битола и Кочани и на неа поминуваат регионалните домашни возови, како и меѓународните возови кон Белград и Солун.

Станицата поседува десет колосеци и дел од нив се електрифицирани. Железничката станица во Велес е оддалечена 50,9 километри од главната железничка станица во Скопје.

Свечен пречек по повод пристигнувањето на првиот воз во Велес во 1873 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°43′26.50″N 21°46′09.60″E / 41.7240278° СГШ; 21.7693333° ИГД / 41.7240278; 21.7693333