Прејди на содржината

ЖС „Лознани“

Координати: 41°11′29.8″N 21°24′34.3″E / 41.191611° СГШ; 21.409528° ИГД / 41.191611; 21.409528
Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Лознани“
Поглед на железничка станица
Општи информации
МестоЛознани
Општина Могила
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесБитола
Колосеци1
Услуги
Претходна станица Македонски железници Следна станица
Даме Груев Коридор 10 Новоселани
кон Велес
Локација
ЖС „Лознани“ is located in Македонија
ЖС „Лознани“
ЖС „Лознани“
Локација во Македонија
Железнички коридор Xd
км
Време
Продолжение наназад
Станица на пруга
0 Велес
0:00
Станица на пруга
7,8 Тополка
0:10
Станица на пруга
14,5 Чашка
0:20
Станица на пруга
21,7 Стари Град
0:30
Постојка на пруга
Мартолци
0:36
Станица на пруга
30,3 Васил Антевски
0:43
Постојка на пруга
Теово
0:47
Влез во и излез од краток тунел
90,68 м
Влез во и излез од краток тунел
64,75 м
Влез во и излез од краток тунел
36,29 м
Постојка на пруга
Согле
0:50
Влез во и излез од краток тунел
144,5 м
Влез во и излез од краток тунел
95,17 м
Станица на пруга
44,1 Богомила
0:58
Влез во и излез од краток тунел
511,4 м
Влез во и излез од краток тунел
346,2 м
Постојка на пруга
Ореше
1:06
Влез во и излез од краток тунел
203 м
Влез во и излез од краток тунел
192,7 м
Влез во и излез од тунел
2574,1 м
Станица на пруга
57,9 Гостиражни
1:17
Постојка на пруга
Слепче
1:24
Станица на пруга
68,8 Браилово
1:31
Постојка на пруга
Сенокос
1:36
Станица на пруга
84,1 Прилеп
1:47
Постојка на пруга
Галичани
1:54
Станица на пруга
99,1 Бакарно Гумно
2:00
Постојка на пруга
Тројкрсти
2:05
Постојка на пруга
Новоселани
2:09
Постојка на пруга
Лознани
2:13
Станица на пруга
112,1 Даме Груев
2:20
Станица на пруга
121,7 Никола Карев
Завршна станица
129,3 Битола
2:35

Железничка станица Лознани — железничка станица во близина на селото Лознани.[1] Станицата има еден железнички колосек и се наоѓа во непосредна близина на магистралниот пат Прилеп - Битола. Објектот на станицата е во лоша состојба. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Велес - Битола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лознани Архивирано на 1 април 2023 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°11′29.8″N 21°24′34.3″E / 41.191611° СГШ; 21.409528° ИГД / 41.191611; 21.409528