ЖС „Мартолци“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Мартолци“
Железничка станица Мартолци.jpg
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоМартолци
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Колосеци1
Местоположба
Мартолци is located in Република Македонија
Мартолци
Мартолци
Мартолци (Република Македонија)

Железничка станица „Мартолци“ — железничка станица во селото Мартолци. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, покрај патот кој води до самото село. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

Железничката станица повеќе не работи, а самата градба се користи како станбен простор. Во дворот на некогашната станица, каде постоел бунар со вода, моментално нема пристап поради оградување на просторот од денешните поседувачи на самата градба на станицата.

Железничката станица „Мартолци“ е оддалечена 76,4 километри од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 41°33′36″N 21°39′17″E / 41.56000° СГШ; 21.65472° ИГД / 41.56000; 21.65472