ЖС „Васил Антевски - Дрен“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Васил Антевски - Дрен“
Железничка станица Васил Антевски-Дрен.jpg
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоОморани
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Услуги
Претходна станица Македонски железници Инфраструктура-Лого.svg Македонски железници Следна станица
Теово Коридор 10 Мартолци
кон Велес
Локација
ЖС „Васил Антевски - Дрен“ is located in Македонија
ЖС „Васил Антевски - Дрен“
ЖС „Васил Антевски - Дрен“
Локација во Македонија

Железничка станица „Васил Антевски - Дрен“ — железничка станица во селото Оморани. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, сместена во самото поле, близу регионалинот пат Велес - Богомила. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

Железничката станица „Васил Антевски - Дрен“ е оддалечена 81 километар од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′07″N 21°36′24″E / 41.55194° СГШ; 21.60667° ИГД / 41.55194; 21.60667