ЖС „Васил Антевски - Дрен“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Васил Антевски - Дрен“
Железничка станица Васил Антевски-Дрен.jpg
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
МестоОморани
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Местоположба
Васил Антевски - Дрен is located in Република Македонија
Васил Антевски - Дрен
Васил Антевски - Дрен
Васил Антевски - Дрен (Република Македонија)

Железничка станица „Васил Антевски - Дрен“ — железничка станица во селото Оморани. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, сместена во самото поле, близу регионалинот пат Велес - Богомила. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

Железничката станица „Васил Антевски - Дрен“ е оддалечена 81 километар од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′07″N 21°36′24″E / 41.55194° СГШ; 21.60667° ИГД / 41.55194; 21.60667