ЖС „Прилеп“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Прилеп“
ЖС Прилеп 20120807 124308.jpg
МестоПрилеп
Координати41°20′38.66″N 21°32′17.30″E / 41.3440722° СГШ; 21.5381389° ИГД / 41.3440722; 21.5381389
Колосеци4
Сообраќај
Патници (2010)149.000 [1]
Местоположба
Прилеп is located in Република Македонија
Прилеп
Прилеп
Прилеп (Република Македонија)
Железнички коридор Xd
км
Време
Продолжение наназад
Станица на пруга
0 Велес
0:00
Станица на пруга
7,8 Тополка
0:10
Станица на пруга
14,5 Чашка
0:20
Станица на пруга
21,7 Стари Град
0:30
Постојка на пруга
Мартолци
0:36
Станица на пруга
30,3 Васил Антевски
0:43
Постојка на пруга
Теово
0:47
Влез во и излез од краток тунел
90,68 м
Влез во и излез од краток тунел
64,75 м
Влез во и излез од краток тунел
36,29 м
Постојка на пруга
Согле
0:50
Влез во и излез од краток тунел
144,5 м
Влез во и излез од краток тунел
95,17 м
Станица на пруга
44,1 Богомила
0:58
Влез во и излез од краток тунел
511,4 м
Влез во и излез од краток тунел
346,2 м
Постојка на пруга
Ореше
1:06
Влез во и излез од краток тунел
203 м
Влез во и излез од краток тунел
192,7 м
Влез во и излез од тунел
2574,1 м
Станица на пруга
57,9 Гостиражни
1:17
Постојка на пруга
Слепче
1:24
Станица на пруга
68,8 Браилово
1:31
Постојка на пруга
Сенокос
1:36
Станица на пруга
84,1 Прилеп
1:47
Постојка на пруга
Галичани
1:54
Станица на пруга
99,1 Бакарно Гумно
2:00
Постојка на пруга
Тројкрсти
2:05
Постојка на пруга
Новоселани
2:09
Постојка на пруга
Лознани
2:13
Станица на пруга
112,1 Даме Груев
2:20
Станица на пруга
121,7 Никола Карев
Завршна станица
129,3 Битола
2:35
Дизел и парна локомотива на железничката станица во Прилеп

Железничката станица „Прилепжелезничка станица во Република Македонија. Станицата се наоѓа на трасата на кракот D од паневропскиот коридор 10. Железничката станица има 4 колосеци.

Возен ред[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Транспорт и други услуги, 2010 (PDF). Државен завод за статистика на Република Македонија. 2011. стр. 17. ISBN 9786082270463.
  2. Возен ред: 2011-2012. МЖ Транспорт АД Скопје
  3. Возен ред: 2011-2012. МЖ Транспорт АД Скопје