ЖС „Браилово“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Браилово“
ЖС Браилово.jpg
Поглед на железничка станица
Општи информации
МестоБраилово
Општина Долнени
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесБитола
Колосеци1
Услуги
Претходна станица Македонски железници Инфраструктура-Лого.svg Македонски железници Следна станица
Сенокос Коридор 10 Слепче
кон Велес
Локација
ЖС „Браилово“ is located in Македонија
ЖС „Браилово“
ЖС „Браилово“
Локација во Македонија
Железнички коридор Xd
км
Време
Продолжение наназад
Станица на пруга
0 Велес
0:00
Станица на пруга
7,8 Тополка
0:10
Станица на пруга
14,5 Чашка
0:20
Станица на пруга
21,7 Стари Град
0:30
Постојка на пруга
Мартолци
0:36
Станица на пруга
30,3 Васил Антевски
0:43
Постојка на пруга
Теово
0:47
Влез во и излез од краток тунел
90,68 м
Влез во и излез од краток тунел
64,75 м
Влез во и излез од краток тунел
36,29 м
Постојка на пруга
Согле
0:50
Влез во и излез од краток тунел
144,5 м
Влез во и излез од краток тунел
95,17 м
Станица на пруга
44,1 Богомила
0:58
Влез во и излез од краток тунел
511,4 м
Влез во и излез од краток тунел
346,2 м
Постојка на пруга
Ореше
1:06
Влез во и излез од краток тунел
203 м
Влез во и излез од краток тунел
192,7 м
Влез во и излез од тунел
2574,1 м
Станица на пруга
57,9 Гостиражни
1:17
Постојка на пруга
Слепче
1:24
Станица на пруга
68,8 Браилово
1:31
Постојка на пруга
Сенокос
1:36
Станица на пруга
84,1 Прилеп
1:47
Постојка на пруга
Галичани
1:54
Станица на пруга
99,1 Бакарно Гумно
2:00
Постојка на пруга
Тројкрсти
2:05
Постојка на пруга
Новоселани
2:09
Постојка на пруга
Лознани
2:13
Станица на пруга
112,1 Даме Груев
2:20
Станица на пруга
121,7 Никола Карев
Завршна станица
129,3 Битола
2:35

Железничка станица Браилово — железничка станица во близина на селото Браилово.[1] Станицата има еден железнички колосек и се наоѓа во непосредна близина на регионалниот пат Десово - Браилово. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Велес - Битола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Браилово“. OldPrilep. 27 август 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°27′40″N 21°27′25″E / 41.46111° СГШ; 21.45694° ИГД / 41.46111; 21.45694