Прејди на содржината

ЖС „Гостиражни“

Координати: 41°32′58″N 21°25′57″E / 41.54944° СГШ; 21.43250° ИГД / 41.54944; 21.43250
Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Гостиражни“
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоГостиражни
Општина Долнени
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Колосеци3
Услуги
Претходна станица Македонски железници Следна станица
Слепче Коридор 10 Ореше
кон Велес
Локација
ЖС „Гостиражни“ is located in Македонија
ЖС „Гостиражни“
ЖС „Гостиражни“
Локација во Македонија

Железничка станица „Гостиражни“ — железничка станица во селото Гостиражни. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

Железничката станица „Гостиражни“ е оддалечена 108,6 километри од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°32′58″N 21°25′57″E / 41.54944° СГШ; 21.43250° ИГД / 41.54944; 21.43250