ЖС „Теово“

Координати: 41°34′44.5″N 21°34′25.3″E / 41.579028° СГШ; 21.573694° ИГД / 41.579028; 21.573694
Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Теово“
Поглед на новото железничко стојалиште во селото
Општи информации
МестоТеово
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Колосеци1
Услуги
Претходна станица Македонски железници Следна станица
Согле Коридор 10 Васил Антевски - Дрен
кон Велес
Локација
ЖС „Теово“ is located in Македонија
ЖС „Теово“
ЖС „Теово“
Локација во Македонија

Железничка станица „Теово“ — железничка станица во селото Теово. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, покрај патот кој води до самото село.

Железничката станица повеќе не работи, ниту повеќе се користи како станица, туку по иницијатива на селаните, создадено е ново железничко стојалиште во близина на Теовскиот манастир, веднаш над селото.

Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Битола.

41°34′44.5″N 21°34′25.3″E / 41.579028° СГШ; 21.573694° ИГД / 41.579028; 21.573694