ЖС „Пчиња“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Пчиња“
МестоМакедонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеГевгелија
Местоположба
Пчиња is located in Република Македонија
Пчиња
Пчиња
Пчиња (Република Македонија)

Железничка станица „Пчиња“железничка станица на железничкиот коридор 10, во централниот дел на Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун.