ГЖС „Скопје“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Скопје“
Поглед на железничката станица од Водно
Општи информации
МестоСкопје
Македонија Македонија
СопственикРепублика Македонија
СтопанисувачМакедонски Железници - Транспорт
Перони6
Колосеци10 (6 во функција)
Поврзана соЈСП, САС
Објект
Пристап за инвалидида
АрхитектКензо Танге
Архитектонски стилБрутализам
Историја
Отворена27 јули 1981; пред 42 години (1981-07-27)

Железничка станица „Скопје“ — дел од комплексот наречен Транспортен центар кој е завршен во 1981 година. Има 10 колосеци поставени на масивен бетонски мост, долг 2 km.[1]

Се наоѓа на помалку од 1 km од центарот на Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Старата железничка станица во Скопје која работела во периодот 1940-1963 (денес Музеј на Град Скопје

На 26 јули 1963, еден од најлошите денови во историјата на Скопје, се случи земјотрес којшто го погоди градот во 5:17 наутро. Речиси 75% од градбите во градот се срушени во тој земјотрес за само неколку секунди.

По земјотресот почнат е проект за голема преизградба на градот, чијшто автор е Кензо Танге, јапонски архитект, но кој не е спроведен во целост. Истиот архитект е автор и на железничката станица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Од изградбата на Железничката станица во Скопје“. Македонска Архитектура. Посетено на 22 јануари 2021.