ЖС „Јегуновце Фабрика“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Јегуновце Фабрика“
Општи информации
МестоЈегуновце
Општина Јегуновце
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Железничка станица Јегуновце Фабрика — железничка станица во селото Јегуновце, во склоп на металуршкиот комбинат ХЕК „Југохром“. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Јегуновце.

Координати: 42°4′12″N 21°6′55″E / 42.07000° СГШ; 21.11528° ИГД / 42.07000; 21.11528