ЖС „Радуша“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Радуша“
Radusa train station ruin.JPG
Поглед на руинираната железничка станица
Општи информации
МестоРудник Радуша
Општина Сарај
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Железничка станица Радуша — железничка станица во селото Рудник Радуша (споено со соседното Радуша) на надморска височина од 323 метри. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два спрата, но била тешко оштена во текот на воениот конфликт во 2001 година, поради што денес истата е во руинирана состојба. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Радуша.

Галерија на слики[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°4′57″N 21°13′16″E / 42.08250° СГШ; 21.22111° ИГД / 42.08250; 21.22111