ЖС „Радуша“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Радуша“
Radusa train station ruin.JPG
Поглед на руинираната железничка станица
Општи информации
МестоРудник Радуша
Општина Сарај
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Железничка станица Радуша — железничка станица во селото Рудник Радуша (споено со соседното Радуша) на надморска височина од 323 метри. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два спрата, но била тешко оштена во текот на воениот конфликт во 2001 година, поради што денес истата е во руинирана состојба. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Радуша.

Галерија на слики[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°4′57″N 21°13′16″E / 42.08250° СГШ; 21.22111° ИГД / 42.08250; 21.22111