Прејди на содржината

ЖС „Јегуновце“

Координати: 42°4′42″N 21°7′5″E / 42.07833° СГШ; 21.11806° ИГД / 42.07833; 21.11806
Од Википедија — слободната енциклопедија
ЖС „Јегуновце“
Поглед на железничката станица
Општи информации
МестоЈегуновце
Општина Јегуновце
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Железничка станица Јегуновце — железничка станица во селото Јегуновце на надморска височина од 389 метри. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два спрата. Во зградата има мала чекална и билетарница. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Јегуновце и е една од позачуваните и одржуваните железнички станици на оваа пруга, поради што се користи и како крстосница за разминување на возовите. Станицата се наоѓа во северниот дел на Долни Полог на 42,4 километри оддалеченост од главната Железничка станица - Скопје и на 14,7 километри од Тетово.

Галерија на слики[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°4′42″N 21°7′5″E / 42.07833° СГШ; 21.11806° ИГД / 42.07833; 21.11806