ГЖС „Скопје“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ЖС „Скопје“
Skopje Train Station from Mount Vodno.JPG
Поглед на железничката станица од Водно
Местоположба Скопје
Македонија Македонија
Координати 41°59′27″ СГШ 21°26′44″ ИГД / 
Линии СкопјеТабановце
СкопјеКичево
СкопјеВелес
Колосеци 10
Историја
Отворена 1980-ти
Местоположба
Скопје се наоѓа во Republic of Macedonia
Скопје
Скопје (Republic of Macedonia)

Железничка станица „Скопје“ — дел од комплексот наречен Транспортен центар кој е завршен во 1980-тите години. Има 10 колосеци поставени на масивен бетонски мост, долг 2 km.

Се наоѓа на помалку од 1 km од центарот на Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Старата железничка станица во Скопје која работела во периодот 1940-1963 (денес Музеј на Град Скопје)

На 26 јули 1963, еден од најлошите денови во историјата на Скопје, се случи земјотрес којшто го погоди градот во 5:17 наутро. Речиси 75% од градбите во градот се срушени во тој земјотрес за само неколку секунди.

По земјотресот почнат е проект за голема преизградба на градот, чијшто автор е Кензо Танге, јапонски архитект, но кој не е спроведен во целост. Истиот архитект е автор и на железничката станица.