Табановце

Координати: 42°12′52″N 21°42′29″E / 42.21444° СГШ; 21.70806° ИГД / 42.21444; 21.70806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Табановце
Табановце во рамките на Македонија
Табановце
Местоположба на Табановце во Македонија
Табановце на карта

Карта

Координати 42°12′52″N 21°42′29″E / 42.21444° СГШ; 21.70806° ИГД / 42.21444; 21.70806
Регион  Североисточен
Општина  Куманово
Население 817 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17101
Табановце на општинската карта

Атарот на Табановце во рамките на општината
Табановце на Ризницата

Табановце или Табановци — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Табановце се наоѓа во областа Жеглигово, на границата помеѓу Србија и Македонија (граничен премин Табановце) и е оддалечено 8 км од Куманово.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Табановце е населено уште од римско време, за што сведочат наоѓалиштата Бежине и Падалиште во неговиот атар.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Железничката станица „Табановце“.

Селото има развиено стопанство. Населението се занимава со земјоделство и сточарство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.109—    
19531.265+14.1%
19611.259−0.5%
19711.194−5.2%
19811.164−2.5%
ГодинаНас.±%
1991772−33.7%
1994885+14.6%
2002910+2.8%
2021817−10.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Табановце живееле 500 жители, сите Македонци.[3] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Табановце имало 480 Македонци, патријаршисти.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 750 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 910 жители, од кои: 205 Македонци, 177 Албанци, 516 Срби и 12 останати.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 817 жители, од кои 241 Македонец, 211 Албанци, 294 Срби, 4 останати и 67 лица без податоци.[7]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[8]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 1.109
1953 90 1 53 1.110 ... 11 1.265
1961 78 1 ... ... 1.159 ... 21 1.259
1971 118 126 1 1 ... 935 ... 13 1.194
1981 148 250 736 ... 30 1.164
1991 153 610 ... 9 772
1994 148 174 533 10 885
2002 205 177 516 12 910
2021 241 211 294 4 67 817

Родови[уреди | уреди извор]

Православни родови во селото Табановце се: Бузинци (23 к.) они се најстар табановачки род; Заќевци (20 к.) доселени се од денес албанското село Зајас, Кичевско, доселени се околу 1800 година; Мицини (20 к.) доселени се од некое село во Битолско; во маалата Чифлак (36 к.) и Сланиште (35 к.) живеат доселеници од Горна Пчиња и Кривопаланечко; Киселчани (9 к.); Старчани (9 к.) доселени се околу 1920 година од селото Старац кај Врање; Колонисти (10 к.) доселени се како колонисти од Србија и Лика; Пироќанци (15 к.) доселени се од околината на Пирот.

Муслимански родови: муслиманските Албанци во селото се населени од околу 1962 година, кога српските колонисти почнале да се иселуваат во Смедерево, муслиманското население е доселено од околината на Гнилане (13 к.).[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Верски објекти
Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Родови иселени од Табановце има во Карабичане (Црвенковци и Басмарци), Режановце (Кокошињаци), Опае (Армутовци), Долно Коњаре (Петруш), Горно Коњари (Пешеви). Од 1945 година, па натака населението почнало помасовно да се иселува низ градовите.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 217.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 128-129.
  5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  8. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  9. 9,0 9,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје: Универзитетска печатница „ Кирил и Методиј “. стр. 27-28–29-30.
  10. Културно добро бр. 240: „Коџа мехмед бег џамија“Национален информативен систем за културното наследство на УЗКН

Надворешни врски[уреди | уреди извор]