Кучкарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучкарево
Кучкарево is located in Македонија
Кучкарево
Местоположба на Кучкарево во Македонија
Кучкарево на интерактивна карта

Координати 42°2′3″N 21°51′38″E / 42.03417° СГШ; 21.86056° ИГД / 42.03417; 21.86056Координати: 42°2′3″N 21°51′38″E / 42.03417° СГШ; 21.86056° ИГД / 42.03417; 21.86056
Општина Куманово
Население 80 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17054
Кучкарево на општинската карта
Кучкарево во Општина Куманово.svg

Атарот на Кучкарево во рамките на општината
Commons-logo.svg Кучкарево на Ризницата


Кучкарево — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза во Отоманското Царство.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948191—    
1953222+16.2%
1961290+30.6%
1971298+2.8%
1981222−25.5%
ГодинаНас.±%
1991160−27.9%
1994165+3.1%
2002105−36.4%
202180−23.8%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кучкарево живееле 84 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Кучкарево имало 120 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 105 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 80 жители, од кои 78 Македонци и 2 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 84 120 191 222 290 298 222 160 165 105 80
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Кучкарево е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Ѓеневци (17 к.) доселени се од денес албанското село Брест во Скопско. Го знаат следното родословие: Славко (жив на 70 г. во 1971 година) Димо-Стојан-Стефко-Ѓено, кој се доселил пред околу 210 години; Манојловци (3 к.) доселени се одма после претходниот род. Доселени се од селото Мургаш, таму припаѓале на истоимениот род; Тасевци (4 к.) доселени се од некое село кај Врање. Од местото на старина се иселиле тројца браќа, едниот во Кучкарево, вториот во Градиште, а третиот во Мургаш; Спасевци (5 к.) доселени се од селото Коњух. Го знаат следното родословие: Милан (жив на 80 г. во 1971 година) Стојче-Спасо. Основачот на родот; Нешковци (2 к.) доселени се од селото Габреш; Орашчани (3 к.) доселени се во 1921 година од селото Орашац; Паланчанци (8 к.) доселени се во 1924 година од разни села во кривопаланечко (Добровница, Крстов Дол и итд.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

До 1970 година немало иселување од селото, но потоа населението почнало да се иселува по градовите.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. 10,0 10,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]