Умин Дол

Координати: 42°5′12″N 21°37′31″E / 42.08667° СГШ; 21.62528° ИГД / 42.08667; 21.62528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Умин Дол
Умин Дол во рамките на Македонија
Умин Дол
Местоположба на Умин Дол во Македонија
Умин Дол на карта

Карта

Координати 42°5′12″N 21°37′31″E / 42.08667° СГШ; 21.62528° ИГД / 42.08667; 21.62528
Општина Куманово
Население 381 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17103
Умин Дол на општинската карта

Атарот на Умин Дол во рамките на општината
Умин Дол на Ризницата

Умин Дол — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948534—    
1953582+9.0%
1961654+12.4%
1971635−2.9%
1981558−12.1%
ГодинаНас.±%
1991510−8.6%
1994480−5.9%
2002442−7.9%
2021381−13.8%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 250 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 442 жители, од кои 226 Срби, 218 Македонци, и 2 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 381 жител, од кои 223 Македонци, 1 Албанец, 140 Срби, 7 останати и 10 лица без податоци.[4]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 534
1953 278 304 ... 582
1961 320 ... ... 327 ... 7 654
1971 322 ... 306 ... 5 635
1981 272 278 ... 8 558
1991 226 251 ... 33 510
1994 201 273 ... 6 480
2002 218 226 2 442
2021 223 1 140 7 10 381

Родови[уреди | уреди извор]

Умин Дол е мешано православно село.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  6. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 223. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]