Ујаново Брдо (Умин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ујаново Брдо


Местоположба 42°5′12″N 21°37′31″E / 42.08667° СГШ; 21.62528° ИГД / 42.08667; 21.62528Координати: 42°5′12″N 21°37′31″E / 42.08667° СГШ; 21.62528° ИГД / 42.08667; 21.62528
Основни податоци
Место Умин Дол
Општина Куманово
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ујаново Брдоархеолошко наоѓалиште во кумановското село Умин Дол. Наоѓалиштето претставува населба од средниот век. На 1 км јужно од селото, во блокот на Земјоделската задруга „Слога“, на релативно голем простор се гледа расфрлен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 223. ISBN 9989649286.