Кратово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кратово
Панорамски поглед кон Кратово
Панорамски поглед кон Кратово
Знаме на Кратово
Знаме
Амблем на Кратово
Амблем
Прекар(и): Градот на кулите и мостовите
Кратово is located in Македонија
Кратово
Кратово
Местоположба во Македонија
Координати: 42°04′N 22°11′E / 42.067° СГШ; 22.183° ИГД / 42.067; 22.183Координати: 42°04′N 22°11′E / 42.067° СГШ; 22.183° ИГД / 42.067; 22.183
ЗемјаМакедонија Македонија
РегионLogo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
ОпштинаГрб на Општина Кратово Кратово
Управа
 • ГрадоначалникЉупчо Бојаџиев[1]
СДСМ
Површина
 • Вкупна376 км2 (145 ми2)
Надм. вис.&10000000000000600000000600 м
Население
 • Вкупно6.924
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1360
Повик. бр.+389 031
Рег. таб.KR
ЗаштитникСвети Ѓорѓи Кратовски
Мреж. местоkratovo.gov.mk/

Кратовоград во североисточна Македонија, сместен во грлото на изгаснат вулкан. Претставува еден од најстарите градови во Македонија и на Балканот.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Глетка на Кратово
Кратовска (Табачка) Река со еден од неколкуте стари камени мостови во центарот на Кратово

Постојат повеќе примери за изворот на името на градот Кратово. Името Кратово доаѓа од местоположбата на градот, кој лежи на вулканска подлога, односно вулкански кратер. Според преданието, градот го добил името по зборовите „кират-ова“, по името на тврдината на бреговите на Кратовска Река, урната од Османлиите. Во времето на Византија, градот е наречен „Коритос“ или „Коритон“.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Историја на Кратово.

Античка и средновековна историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето било населено уште во римско време. Градот бил познат како рударски град под името „Кратишкара“, кој ѝ припаѓал на римската провинција Дарданија. Во византиско време, Кратово е познато како „Коритос“ или „Коритон“, што ја објаснува и неговата местоположба, „корито во кое се наоѓа градот“. Како сведоштво за животот и значењето на Кратово во античкиот и средновековниот период како важно рударско средиште, се остатоците од рудниците и големиот број подземни тунели и премини кои ги поврзувале и од кои се ископувала и пренесувала рудата.

Во времето на владеењето на Стефан Немања, во 1189 година, Кратово било присвоено кон Србија, под српска надвласт со градот властувал деспотот Јован Оливер.

Глетка на дел од Кратово од Радин Мост

Зa постоењето на Кратово раскажувал Хомеровиот еп „Илијада“ во VI в.п.н.е. Како доказ служат и монетите од времето на Адолион Пајонски, крал кој владеел од 315 до 285 г.п.н.е. Во тоа време, градот тргувал со злато, сребро и бакар.

Османлиски период[уреди | уреди извор]

Во втората половина на XIV век, Кратово потпаѓа под Османлиското Царство. Во XVI и во XVII век, во составот на новоосвоените територии на Османлите, градот станал подрачен центар.[2] Во XVI и XVII век овде се ковале сребрени пари. Градот го посетил и турскиот султан Мурат. Според еден попис од 1570 година, може да се види соодносот на етничкиот состав на населението по домаќинства. Во документот било забележано дека имало 328 христијански семејства, 292 муслимански, 37 еврејски и за првпат се забележани десет ромски семејства. Познатите турски патписци, Хаџи Калфа и Евлија Челебија во своите белешки Кратово го опишуваат како град во кој се ковале монети и дека во тој период градот имал 800 куќи, 350 дуќани, 20 мали и поголеми џамии, медреса, теќиња, амами, чешми и друго. Монетарниците кои датирале уште од Римскиот период, по доаѓањето на Турците, најдоцна во времето на султанот Бајазит I (1481 - 1512 г.) повторно биле активирани и во наредните два века во нив се изработувале монети со ознака „К“, што значи дека се изработени во Кратово.[3] Од 1689 до 1805 градот бил запустен. По Австроунгарската војна од 1689-1690 година и Карпошовото востание, градот бил опустошен, а рударските окна затворени. Во почетокот на XIX век Злетово станало центар на рударството и во Кратово сосема престанала рударската дејност.

Географија[уреди | уреди извор]

Кратово се наоѓа во североисточниот дел на Македонија, помеѓу општините Крива Паланка, Пробиштип, Свети Николе, Куманово и Кочани, во западниот дел на планината Осогово, во кратер на изгаснат вулкан. Низ него тече Кратовска Река и три помали реки.

Кратово е поврзан со регионалниот пат „Р-206“, кој овозможува поврзување на градот со другите магистрални патишта:

Кула во Кратово
Кратово некаде пред 1926 г.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата е умерено континентална и планинска, поради надморската височина на градот. Во стругата на Крива Река се чувствува влијанието на Вардарската долина и Средоземјето.

Температурата на воздухот се разликува во летниот период во однос на зимскиот период. Максималната температура во летниот период е 38,5°С, а минималната во зимски период е -16,5°С, просечно температура изнесува 11,3 °С.

Врнежите се движат од 550 мм до 750 мм воден талог на 1м², во зависност од апсолутната височина. Најизразени врнежи има во април, мај, октомври и ноември, а најсушни се месеците - август, септември и февруари. Кратово спаѓа под влијание на југозападни ветрови кои доведуваат до топло и врнежливо време, а североисточните ветрови дуваат од планинските делови и условуваат суво и ладно време.

Население[уреди | уреди извор]

Според патописецот Ами Буе, во 1836 година, градот имал 56.000 жители, но кон крајот на XIX век, оваа бројка почнала набргу да се намалува.[4] Во турските записи пишува дека од 303 жители, 74 биле исламизирани, што во тогашна Македонија, Кратово спаѓал меѓу градовите кои биле најнаселени со муслимани.[2]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кратово живееле 4.500 жители, од кои 2.500 Турци, 1.900 Македонци и 100 Роми.[5]

Во првиот организиран попис на СФР Југославија од 1948 година, во Кратовскиот срез имало 23.961 жител, од кои 1.925 во градот Кратово, 1.509 во Пробиштип и 20.527 во селата (Кратовско, Злетовска Река). Од етнички аспект, населението го сочинувале 23.357 (97,4 %) Македонци, 262 Роми, 115 Турци, 59 Срби и 168 останати.[6]

Според пописот од 2002 година, во градот Кратово живеат 6.924 жители.[7]

Етнички групи

Според пописот на населението од 2002 година, во градот имало 6.924 жители и спаѓал во групата на мали градови.[8] Етнички гледано, населението е составено од:[7]

Етнички групи[7]
Македонци
  
97,11 %
Роми
  
2,18 %
Срби
  
0,39 %
други
  
0,19 %
Турци
  
0,12 %
Власи
  
0,01 %
народ вкупен број % од вкупното население
Македонци 6.724 97,11
Турци 8 0,12
Роми 151 2,18
Власи 1 0,01
Срби 39 0,39
други 13 0,19
Јазик

Во градот се зборуваат следниве јазици[7]:

Јазици[7]
македонски
  
96,89 %
ромски
  
2,48 %
српски
  
0,33 %
други
  
0,14 %
турски
  
0,12 %
влашки
  
0,01 %
бошњачки
  
0,01 %
јазик вкупен број % од вкупното население
македонски 6.709 96,89
турски 8 0,12
ромски 172 2,48
влашки 1 0,01
српски 23 0,33
бошњачки 1 0,01
други 10 0,14
Вероисповед

Во Кратово се застапени следните религиски групи[7]:

Религија[7]
Православие
  
96,71 %
Ислам
  
2,50 %
други
  
0,75 %
Католицизам
  
0,03 %
Протестантство
  
0,01 %
религија вкупен број % од вкупното население
Православни 6.696 96,71
Муслимани 173 2,50
Католици 2 0,03
Протестанти 1 0,01
други 52 0,75

Низ годините ова било вкупното население и етничка припадност на населението во градот Кратово:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.925—    
19531.993+3.5 %
19612.411+21.0 %
19713.735+54.9 %
19815.442+45.7 %
19916.528+20.0 %
19946.481−0.7 %
20026.924+6.8 %
Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 1.925
1953 1.754 0 108 100 1 8 22 1.993
1961 2.229 4 89 24 65 2.411
1971 3.566 0 15 82 27 45 3.735
1981 5.255 0 24 103 0 33 27 5.442
1991 6.326 1 7 144 1 35 14 6.528
1994 6.308 0 7 135 0 22 9 6.481
2002 6.724 0 8 151 1 27 0 13 6.924

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години

Барање за електрификација на градот Кратово од централата на рудникот „Злетово“, потпишано од граѓаните и членовите на Народноослободителниот одбор во Кратово. (11.12.1944)

Стопанство[уреди | уреди извор]

Развојот на Кратово започнува во втората половина на XX век. Меѓу значителните претпријатиа од тоа време, се комбинатот „Силекс“, фабриката за брусеви и брусно платно „Иднина“, модната конфекција „Кратовчанка“ и други производни капацитети, во кои почнало поширокото вработување. Во транзицијата се затвориле сите поголеми производни капацитети. Градот има невработени 1.899 лица.[9] Денес од поголемите претпријатиа во Кратово работат: „АДК РИК-Силекс“, состав на повеќе профитни центри и „Иднина“, производство на брусеви, брусно платно и хартија. Градот има 150 трговски друштва и 4 текстилни погони. Во гранката на земјоделието, најзастепени се културите пченица и јачмен. Градот е аграрно-индустриски[2].

Култура[уреди | уреди извор]

Улица во Кратово
Саат-кулата во Кратово

Кратово во средниот век бил познат по својата Кратовска книжевна школа, кои заедно со книжевното училиште на манастирот Св. Гаврил Лесновски биле особено активни од XII до XIV век. Во училиштата се препишувале стари книги и се пишувале нови текстови од црковна содржина, со што Кратово во раниот среден век станал културен центар.

Споменик на Свети Ѓорѓи Кратовски во центарот на Кратово

Кратово ги има следниве културни установи: музеј на град Кратово, домот на културата и градска библотека. Од образовни институции има, едно средно училиште ДСУ „Митко Пенџуклиски“, детската градинка „Царка Андреева“, интернат, приватно училиште за странски јазици и едно основно ОУ „Кочо Рацин“.

Во Кратово има три православни цркви. Во време на турското владеење градот имал преку 20 цркви, од кои се пронајдени остатоци.

 • Црквата „Св. Никола Чудотворец“ во Царина маала, обновена во 1848 год.
 • Црквата „Св. Јован Претеча“ во Рибарското маало (дело на мијачкиот мајстор Андреја Дамјанов),[10] обновена во 1836 год. и
 • Црквата „Св. Ѓорѓи Кратовски“ сместена во старите гробишта. Таа била посветена на единствениот маченик, прогласен за светец од Кратово од XVI век „Св. Ѓорѓи Кратовски“, кој поради својата вера во христијанството бил спален 1515 год. во Софија. Во негова чест и слава и во чест на зачекорувањето во третиот сехристијански Милениум, Советот на општината Кратово го прогласил празникот „Свети Ѓорѓи Кратовски” за патронен празник на градот кој се слави на 24 февруари, а светецот „Свети Ѓорѓи Кратовски” станал симбол и заштитник на градот и општината и во негова чест во центарот на Кратово е поставен него споменик.
 • Во центарот на градот се наоѓа бистата на гемиџијата Павел Шатев.[11]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Архитектура во Кратово.
Куќа со традиционална архитектура во Кратово

Кратово е изградено со типична староградска македонска архитектура и е познато по своите кули и мостови. Според некои претпоставки, во минатото, во Кратово имало дури 13 кули, од кои најголема е Симиќевата кула.[12] Во градбите е значителен каменот и дрвната конструкција, пересте и плитар, со што на градбите им овозможува еластичнот и цврстина. Стреите и таваните биле украсувани со декоративни штички. Чардаците на секоја куќа се посебно обележие на кратовската куќа. Од чардакот зависела и обликата на куќата. Вратите на куќите се еден од најубавите и најобработени детаљи, тие се како еднокрилни или пак двокрилни. Во минатото секоја кратовска куќа имала бања за капење. Како посебна просторија во куќата имала огниште, кое служело за загревање на просториите и за готвење храна.[2]

Археолошки локалитети[уреди | уреди извор]

Културни настани[уреди | уреди извор]

Медиуми[уреди | уреди извор]

Кратово има радио станица Радио Кратово, која ја објавува информативната дејност во општината и градот. Градот има две државни и две приватни телевизиски станици кои работат на територијата на целата држава и една кабловска телевизиска станица „Крателсат”.

Спорт и рекреација[уреди | уреди извор]

Подрачјето на градот е покриено со природно зеленило, располага со убави излетнички места, како: планината „Лисец“ и „Буковец“ и долината на реката Злетовица и Крива Река. Градот го има хотелот „Кратис” и повеќе угостителски објекти и градски олимписки базен во сопственост на АД РИК „Силекс”-Кратово.

Во градот има, една спортска сала, фудбалски стадион на фудбалскиот клуб „Силекс”, кој се натпреварува во Првата Македонска фудбалска лига. ФК Силекс во минатото освоил три шампионски титули и два купа на Македонија. Исто така, има и два женски ракометни клуба: РК „Кратово” и РК „Добра Вода”, кои се натпреваруваат во Првата Македонска ракометна лига, карате клуб и шаховски клуб „Кратово“.[2]


Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Кратово
Починале

Кратово како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Кратово виа Бразил“ - песна на македонската група „Љубојна“ од 2017 година.[17]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. конс. 18 октомври 2017. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Општи информации за Кратово
 3. Македонските градови во турско време, Зоран Сенев, Киро Герасимов, Кочани, 2004, стр.39
 4. Патописи на Ами Буе
 5. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.221.
 6. http://pop-stat.mashke.org/yugoslavia-ethnic1948.htm
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 12 мај 2016. 
 8. Стојмилов, Александар; Апостоловска - Тошевска, Билјана (2016). Социоекономска географија на Република Македонија (II доп. издание). Скопје: Природно-математички факултет. стр. 91. ISBN 9989-668-50-7. http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/567_%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%20%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0,%202016.pdf. 
 9. АВРМ - Центар за вработуванје Кратово,30.10.2006
 10. Александар Матески, „Кратово и Куклици“, Економија и бизнис, година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 109.
 11. Александар Матески, „Кратово и Куклици“, Економија и бизнис, година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 108.
 12. Александар Матески, „Кратово и Куклици“, Економија и бизнис, година 20, број 234/235, декември 2017/јануари 2018, стр. 108.
 13. „Лесновски ѕвона“ ечеа во чест на кратовскиот поет Чедо Јакимовски
 14. Во Кратово вечерва почнува културната манифестација „Златни денови“
 15. Се одржа манифестацијата „Ден на компирот“ во Кратово
 16. Алексовска Неделковска, Соња. „НА КОНЦЕРТОТ ВО ЦЕНТАРОТ „САВА“ Есма блесна пред некогашните сограѓани“ (македонски). Дневник. конс. 2010-10-05. 
 17. Соња Алексоска Неделковска, „Со енергијата ќе ги дигнеме сите на нозе“, Дневник, година XXI, број 6288, понеделник, 13 февруари 2017, стр. 19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]