Пендак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пендак
Пендак во рамките на Македонија
Пендак
Местоположба на Пендак во Македонија
Пендак на карта

Карта

Општина Кратово
Население 15 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 14020
Пендак на општинската карта

Атарот на Пендак во рамките на општината
Пендак на Ризницата

Пендак — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во општина Кратово, близу до с. Димонце, с. Куклица и с. Страцин.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кратовската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948290—    
1953343+18.3%
1961335−2.3%
1971280−16.4%
1981142−49.3%
ГодинаНас.±%
199164−54.9%
199456−12.5%
200245−19.6%
202115−66.7%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Пендак живееле 190 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Пендак имало 184 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Македонци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 45 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 15 жители, од кои 14 Македонци и 1 Албанец.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 190 184 290 343 335 280 142 64 56 45 15
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Пендак е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

 • Староседелци или доселеници со непознато потекло: Забелци (9 к.), Гранџолци (7 к.), Широкопадинци (6 к.), Додаци (5 к.), Велковци (4 к.), Тангарци (4 к.), Долномалци (3 к.), Свекланци (3 к.), Зајци (2 к.), Шолевци (2 к.), Чепишовци (2 к.) и Чавдарци (1 к.).[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 221.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]