Врбица (Кратовско)

Координати: 42°6′28″N 22°9′57″E / 42.10778° СГШ; 22.16583° ИГД / 42.10778; 22.16583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбица
Врбица во рамките на Македонија
Врбица
Местоположба на Врбица во Македонија
Врбица на карта

Карта

Координати 42°6′28″N 22°9′57″E / 42.10778° СГШ; 22.16583° ИГД / 42.10778; 22.16583
Регион Североисточен
Општина Кратово
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 1058 м
Врбица на општинската карта

Атарот на Врбица во рамките на општината
Врбица на Ризницата

Врбица — историско село во Кратовско, североисточна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало територијата на денешната Општина Кратово, северно од градот Кратово, на јужното подножје на планината Осогово.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX Врбица ѝ припаѓала на Кратовска каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г. Врбица има 80 жители, од кои сите Македонци[2] христијани.[3]

Според податоците на егзархискиот службеник Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. селото броело 40 жители, сите православни Македонци[2].[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 223.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]