Кетеново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кетеново
Кетеново во рамките на Македонија
Кетеново
Местоположба на Кетеново во Македонија
Кетеново на карта

Карта

Координати 42°06′19″N 22°05′15″E / 42.10528° СГШ; 22.08750° ИГД / 42.10528; 22.08750Координати: 42°06′19″N 22°05′15″E / 42.10528° СГШ; 22.08750° ИГД / 42.10528; 22.08750
Општина Кратово
Население 157 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 14009
Кетеново на општинската карта

Атарот на Кетеново во рамките на општината
Кетеново на Ризницата

Кетеново — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кратовската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948187—    
1953238+27.3%
1961221−7.1%
1971162−26.7%
1981169+4.3%
ГодинаНас.±%
1991205+21.3%
1994173−15.6%
2002216+24.9%
2021157−27.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кетеново живееле 175 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кетеново имало 152 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 216 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 157 жители, од кои 150 Македонци и 7 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 175 152 187 238 221 162 169 205 173 216 157
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Кетеново е македонско село.

Според истражувањата од 1975 година, родови во селото

 • Доселеници: Аврамовци (8 к.) и Големинци (1 к.) доселени се во 1830 година од селото Петралица кај Крива Паланка. Аврамовци го знаат следното родословие: Ѓуро (жив на 54 г. во 1975 година) Стојмир-Ѓерас-Михајл-Атанас-Аврам, се доселил Атанас; Женжерци или Чифлижани (7 к.) и Портарци (2 к.) доселени се од селото Тополовиќ; Бестенинци (6 к.) и Мудурци (2 к.) доселени се, но не знаат од каде.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 221.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]