Татомир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Татомир — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово..

Татомир
Татомир is located in Македонија
Татомир
Местоположба на Татомир во Македонија
Општина Кратово
Население 84 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14025
Татомир на општинската карта
Татомир во Општина Кратово.svg

Атарот на Татомир во рамките на општината


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Татомир живееле 175 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Татомир имало 160 Македонци, патријаршисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 84 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 175[1] 160[2] 376 424 391 332 174 135 135 84

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 222.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]